Tarım ve Köyişleri Bakanlığı:”Farmville Oynayan Kitleyi Eğiteceğiz”

23 03 2010

Tarım ve Köyişleri Bakanlığından sert uyarı: “Facebook’ta Farmville Oynayan Kitleyi Eğiteceğiz”

Dünyada bir çok ülkede ciddi bir hayran kitlesi olan Farmville oyunu Türkiye’de de hastalık derecesine ulaştı. Sanal ortamda sebze- meyve yetiştirilen, at- tavuk, vs. beslenen, tarlada zaman  geçirdikçe para kazanılan, Facebook üzerinden oynanan oyun, oynayanlar için bir oyun olmaktan çıktı.

Bugün, Tarım ve Köyişleri Bakanı, bakanlıkta düzenlenen bir basın toplantısıyla durumun ciddiyetini şu şekilde açıkladı:

Bundan yaklaşık 1 yıl kadar önce Farmville adlı oyunun Türkiye’ye de geleceği haberini almıştık. Bu duruma bir tarım ve hayvancılık ülkesi olarak yürekten sevinmiştik. Sonrasında, İngilizce olmasına rağmen bakanlıkta arkadaşlar ilen oyunu kavramış, zamanımızın bir kısmını Farmville oynayarak geçirmeye başlamıştık. Hatta bazen aramızda küfürlü şakalaşmalarla birbirimize takılıyor, el ense muhabbetleri yapıyorduk. Zaman geçti ilerledi, bugüne baktığımızda Türkiye’ de ki facebook kullanıcılarının neredeyse hepsinin Farmville oynadığını biliyoruz. Şahsen benim eklemiş olduğum kişilerden, bakanlıkta diğer arkadaşlarımın facebook arkadaşlarından da gördük ki; çiftçiliği bilen bir tek Türk kullanıcı yok!

Kardeşim, aynı tarlada, hem at koşturup, tavuk besleyip, hem de kahve yetiştirip, Okaliptus ağacının yanında inek sağılır mı? Domuzlar ne iş? Bu olur mu? Çiftçilik zanaattır. Bu ne demektir? Bize saygısızlık demektir. Bugün aldığımız kararla belirtmek isteriz ki; Farmville oynayan kitleyi eğiteceğiz. Onları gerçek tarlalara götüreceğiz. Çiftçilik nasıl yapılıyor göstereceğiz. Tarladaki işçi arkadaşlarla görüştüreceğiz. Neredeyse bütün tarlalarda başıboş inekler, kaçan tavuklar mevcut. Hepsinin gözünü para bürümüş arkadaşlar. Böyle olmaz. Siz bir girin de benim çiftliğe bakın!”

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine


İşlemler

Bilgi

4 responses

23 03 2010
SeSar

misal bu arkadaş eğitilmiş: bkz.

23 03 2010
23 03 2010
svnckmr

bakanlık uzun süredir farmville üzerinde araştırmalar yapıyormuş, hatta facebook yöneticilerine başvurup türkiyede domuz üretiminin oynayan insanlarda olumsuz etkiler yaptığını öne sürmüşler ve yasaklanmasını istemişler. Bununla ilgili bir eğitim ön görüyorlar mı? son durum nedir?

23 03 2010
SeSar

evet evet varmış, domuzunu getirene deve kampanyaları varmış. bir domuza kurbanlık koç, 3 domuza damızlı boğa, 5 domuza da çift hörgüçlü deve verilmesi konusunda farmville ile el sıkışmışlar. hatta o sırada bunu kutlamak domuz keseceklermiş ki bi melek bir deveyle inivermiş. yaa yaaa

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: