google, fatih terim ingilizcesini çözdü !

28 01 2010

Bugün Amerika’da inanılmaz bir olay yaşandı. Google, yine bir umutsuz durumu çözüme kavuşturdu. Bilindiği gibi yıllar önce Fatih Terim çılgın bir açıklamada bulunmuş, ve bizler Türk Halkı dahi bu açıklamadan hiç bir şey anlamamıştık. Basın toplantısı üzerine hemen NASA, FBI ve diğer ajan ekipleri araştırmalarını derinleştirmiş, bu şifreli konuşmanın altında neler yattığı su üstüne çıkarılamamıştı. Ve beklenen açıklama bugün Google dan geldi. Az önce bir basın toplantısı düzenleyen google durumu şöyle açıkladı:

Türkiye çok sevdiğimiz bir ülkedir. Bugüne kadar, hiç bir ülkeden almadığımız ilgiyi Türkiye den, Türk insanından aldık. Bu insanlar, akıllarına ne gelirse arama motoruna yazıp araştırıyorlar. öğrenmek istedikleri çok şey var. efendime söyliim, “türk pornosu”, “hayvani şeyler”, “seks fantazileri”, “69 nedir, nasıl yapılır, nedir ki yani”, “31 evrensel bir sayı mıdır”, “at, avrat, silah”, “köylü ilişkiler” gibi bir çok konuda araştırma yaptılar. Bizse bu araştırmalar üzerine çalışmalarımızı daha da derinleştirmek gerektiğine inandık. Onlara doğru cevaplar vermeliydik. Ve bu şekilde çok büyük yollar katettik. Anladık ki türklerle daha çok irtibatta olmalıyız, onların bize kattıklarıyla, bizler onlara birşeyler katmalıyız. İşte bu düşüncelerle türklere dair ne varsa dinliyor, izliyoruz. Her neyse, 2 yıl kadar önce ekibimiz bir gece çalışmalarını sürdürürken Fatih Terim in bir basın toplantısına kulak vermişti. Basın toplantısı sürüyordu ve ekibimizde Türkçe konusunda uzmanlık yapmış, ingiliz ve amerikalı arkadaşlar da bulunuyordu. Ama konuşmadan hiç bir şey anlayamıyorlardı. Bu olay üzerine hemen, Türkiye ye uzman ekipler yolladık ve uydularımızı bile türkiyeye göre ayarladık ve anladık ki türkler de durumdan bi haberdi. Hiç bir şey anlamamışlardı. İşin garibi ana dili ingilizce olanlar dahi hiç bir şey anlayamamışlardı. Bizse bunun şifreli bir konuşma olduğunu düşünerek, bir şifre çözücü yazılım çıkarmayı uygun bulduk. Çalışmalarımız 2 yıl boyunca sürdü ve bugün açıklıyoruz. FATİH TERİM ingilizcesini çözdük. Evet, gerçekten. Programın adını “terim translate” koyuyorduk ama kendisinin alınmaması açısından “google translate” olarak değiştirdik. Son olarak, bize olan katkıları için türk insanına teşekkür ederken, konuşmamızı Fatih Terim’in Adanaspor-Galatasaray maçi sonrasinda sarfettiği anlamsız cümlelerle noktalıyoruz: “Seyretmedim, görmedim ama gördügüm kadariyla söylüyorum gol degildi…””

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine


İşlemler

Bilgi

6 responses

28 01 2010
SeSar

doğrusunu isterseniz sn. düşselhayvan, konuşmasını öncesinde türkçe yazıp google translate de çevirmiş olması da pek bi olası hani. ben yıllarca böle düşünüp buna inandım. şimdik google böyle bi açıklama yapınca beni yüzüstü bırakmış gb hissetmemiş de değildir. sırf bu yüzden babelfish e geri dönüş yapacağım gb sanki ama yapmayadabilirim belki de yapar gb yapıp çaktırmam ha?

28 01 2010
ümo

Sağyın Fatih Terim ‘in son kitabı çıktı almadınız mı ?
Fatih “Terimler Sözlüğü”
diyenar dan temin edilebilir bence ://

28 01 2010
dusselhayvan

zuahuahauhauahua 🙂 öldürdünüz beni be! you have killed me, youu havee killedd meeeeeee 😀

28 01 2010
SeSar

doğru kullanalım azizim, zira:

28 01 2010
ümo

zira mı ? zira nedir ?

28 01 2010
dusselhayvan

zina dedi bence.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: