Bi Ergenekon Bi Kolbastı

20 04 2009

Her derdim bitti, kendimi unuttum vallaha. Ergenekon falan umrumda diil. Her gece uykularımı kaçıran tek derdim var şimdi. 

O da, Kolbastı …

Kolbastı dansı nereden çıktı? Kim icat etti, patenti kimin, ünlüler bunun için ne dedi?  Ayrıca kolbastı kültürü nasıl bişidir? kolbastİ dansıyla tekno, hiphap, rep yapılır mı?

kolbasti_basbakan2

Ahahahaha 🙂  http://www.kolbasti.org/ sitesinin verdiği bilgiye göre durum şöyle imiş;

KOLBASTI 1930’lu yıllarda ağaların ve dayıların olduğu bir dönemde ortaya çıkmıştır. O dönemde Trabzon da mağaralar bulunurmuş. Faroz’da, Değirmendere’de, Arafilboyun’da, Boztepe’de… O mağaralarda ağalar dayılar alem yaparlarmış. O dönemde askerlerin KOLluk kuvvetleri varmış, KOLluk kuvvetleri bu alemlere baskın yaparmış. Alemcilerde basılmayalım diye kapıya erketeler koyarlarmış, gözcüler yani… Erketeler KOLluk kuvvetlerini gördüğü an içeri haber getirirlermiş, içerdekilerde haberi aldıklarında seslerini kısarlarmış… Başlarlarmışlar söylemeye kısık sesle “GELDİLERRRRRRRRRR, BASTILARRRRRRRRR, VURDULARRRRRRRRRRRR”… KOL kuvvetleri böyle baskınlar yaptığı için oyuna KOLBASTI denilmektedir.

Anaa !

Yıl 2009, etraf kasımpaşalı dayı ve ağalardan oluşmakta. darbe lafı pek duyulur tatta. kongenekon davaları su üstünde. ne benzerliktir…

şaşırdım!  

Olmaz ! vanmünüt ! bi daha da tirabzon a gelmem! vallaha gelmem!

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

5 responses

20 04 2009
SeSar

bu dökümentariii variii blog unuzdan dolayı size teşekkürü borç bilip aydınlanma çağında (ak çağ haniii)her yanımızı esir eden kolbastının aslında nerden geldiği veyahut nereye gitti şeklinde içinizdeki sıkıntıları, dertleri de yansıttınız güzüdeee yazınızdan dolayı şüküfranlarımı saygıyla eyerken; kolbatı müzüüünün de aslen ankaralı turgut ayarında oldunu hani kemençe olsa içimin yağı erimicek şeklinde bir serzenişte bulunmadan da edemeyerek yoruumu burada tamamlayrumm da. baak şiwee oldu ağzım kolbastı yüzünden tü amüntüü…

20 04 2009
dusselhayvan

sevgili sesar, gerçekten ankara müzii zannediyodum ben başta. ama diilmiş. herşeyiyle aynı sadece şive değişiyor.

örnek: tiraağğzonn kolbastisi

21 04 2009
sulfurin

ben de ankara havası sanmıştım ebet öyle olmustu

26 04 2009
trap

ben söyleyim yeniden gündeme düşmesi bedük un klipiyle eşzamanlı oldu. o klip yani “automatic” ten sonra dünya değişti adeta.

26 04 2009
trap

ah şimdi aklıma takıldı şarkı çıkmıo……automatic systematic technologic electronic (sozleri sirasi onemli degildir sdc automatikle baslasin sonra tic gic nic die die ……)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: