there isn’t any…

7 08 2006

Antik Yunan’da çıldırmış bir filozof der ki;

“Doğada matematiksel bir nokta yoktur örneğin. Çünkü matematiksel nokta boyutsuzdur, ne elle tutulabilir ne de görülebilir. Kalemi kağıda dokundurduğumuzda elde ettiğimiz “nokta” boyutludur, matematiksel nokta gibi boyutsuz değildir. Elektronun 3 boyutu ve az da olsa bir ağırlığı vardır. “İşten nokta!” diye gösterebileceğimiz bir nesne yoktur doğada. Bu kavram insanların uydurması/yaratısıdır.

Doğada matematiksel anlamda “doğru” da yoktur. Kağıdın üzerine çizeceğimiz bir çizgi hem sonludur, hem düz değildir, hem de birden fazla boyutu vardır. Kalemimiz ne kadar ince olursa olsun çizdiğimiz her çizginin belli bir genişliği ve kalınlığı vardır. Oysa matematiksel doğru bir boyutludur.
Doğada “sonsuz” da yoktur. Yaşadığımız evren sonludur. Evrendeki molelük atom foton sayıları sonludur. Kimse sonsuza kadar sayamaz, kimse sonsuzu gösteremez, kimse sonsuza gidemez, kimse sonsuzda olduğunu düşünemez. Düşlerimiz bile sonluda yer alır.

Doğada pi sayısı da yoktur. Çünkü pi sayısı 3,1415926535….. diye sonsuza kadar uzayıp giden (uzayıp gitmesi gereken) bir sayıdır. Virgülden sonra gelen sayılar belli bir düzene göre de yinelenmezler. Doğada sonsuz olmadığından, doğada pi sayısı da yoktur. Kimse pi yi tam olarak yazamaz. Pi sayısını bir çemberin çevresinin çapına bölünmesiyle elde edilen sayı olarak tanımlamak, pi’nin doğada olduğunu göstermez. Çünkü o işlemi yaptığımızda elde edeceğimiz sayı pi sayısı değil pi sayısına yaklaşık bir sayı olur. Kaldı ki doğada matematiksel anlamda çember de yoktur! Doğada “işte çember” diye gösterebileceğimiz bir nesne yoktur (dünya yuvarlak değidir, portakal yuvarlak değildir; doğada “bir noktaya eşit uzaklıktaki noktalar kümesi” diye bir şey yoktur, zaten nokta yoktur).

Doğada pi sayısı olmadığı gibi 0,99999999… sayısı da yoktur. çünkü sıfırdan sonra sonsuz tane 9 yazacak, bulacak zamanımız yoktur!

Doğada “1” yoktur. Doğada olsa olsa “bir elma”, “bir armut” vardır; ama “1” yoktur. Hatta doğada “bir elma” bile yoktur. Elmayla elmanın bulunduğu ortam arasındaki sınır belli değildir ki! Elmayla elmanın bulunduğu ortam arasında sürekli molekül alışverişi vardır. Örneğin çürümeye yüz tutmuş bir elmanın tam ne zaman elma olmaktan çıktığını söyleyebilir miyiz? Her şey değiştiğinden hiçbir şey aynı kalmadığından doğada “1” yoktur. Doğada “1” olmadığı gibi başka sayı da yoktur. Sayıları insanlar yaratmıştır.

Ya sıfır? Sıfır var mıdır doğada? Sıfır olmayan nesne sayısıdır. Olan nesneleri sayamadığımızı yukarda gördük, olmayan nesneleri saymak daha zor olsa gerek!
Matematiğin en temel kavramları doğada yoktur!”

Denmesi gerek şeyleri içimde tutuyorum 🙂

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

4 responses

7 08 2006
equabilrium

tum bu yazdıklarındna sonra bir o kadar kafamda oluşan şey tum bu hiçliğin noktasında zaman ve mekanın yeri nerede acaba…
zamann dediğmiz şey bir boyutsa,bu boyutun derecesini belirleyen biz insanlarmıyız..farklı boyutlarda yaşarken acaba ben bu zamana mı aitim..
ben hiçmiyim yoksa ben çok daha ileride miyim…
delilik bir hiçlik midir yoksa çokluk mudur
sokakta gezerken bu şehrin şizofrenik yaşantısında görmeden geçtiğin yada etrafındaki şeylere duyarsızlığın bir o kadar arttığın noktada sen neredesin…
4. 5. 6. boyut mu ben neler saçmalıyorum fonda duman kafa güzel…
olsun genede yazmak güzel benim bu yazdıklarımıkimse okumasa da yada herkes okusa neye yazar..
biz kimiz ne için varız
boşver soruları hiçlik ya da heplik….
ne önemi varkı uzayda küçüçük bi, yeriz ve bizim ağırlığımız evrende ne kadar bi ağırlık yaratabilirki o zman hiçbişeyi takma .ikine yaşa dolu dolu kendi keyfince hayat sen kendini hissediğin derece varsın..

15 08 2006
triforma

matematikten az buçuk anlıyor olsam yorum yapıcam ama olan bilgimi de karıştırdı bu yazı, çok ilginç.

2 03 2007
FractuSystem

bu siteye irade dışı olasılıklar sonucu ulaşmış bir insan olarak bu yazıyı okuyan insanları bu tür yarım yamalak yorumlarla yetinmemeleri,antik yunan da yaşayan birinin yorumlarını içermesi durumunda bile,antik yunan ın da oldukça eski olduğu konularında uyarmak ve akıllarına takılan sorulara kendileri daha güvenilir ve genelgeçer yayınlardan cevap arayarak akıllarını boş yorumlarla doldurmamalarını tavsiye ediyorum,yoksa boşuna zaman harcıyorsunuz.(tabi temel olarak zaman ne?)

24 11 2009
oğuz

allah allah **0,9999999999**yokmuşşşş
0,49999999995/0,5-0,9999999999
demekki varmışşşşş

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: